Достапни линкови

logo-print

Петмина странски туристи убиени во Етиопија


Петмина странски туристи биле убиени во немирната област Афар во северниот дел на Етиопија. Државната телевизија на оваа земја јави дека група од осум неидентификувани странски државјани била нападната од вооружени бунтовници кај границата со Еритреја. Во веста се наведува дека напаѓачите најверојатно се поврзани со Еритреја, каде што е засолништето на протераниот Оромо фронт за ослободување, бунтовничка група која од владата на Етиопија се третира како терористичка организација.
Етиопското министерство за надворешни работи ја потврди информацијата, но немаше дополнителни детали за нападот.
XS
SM
MD
LG