Достапни линкови

logo-print

Грција бара ЕУ да не го заборава Западен Балкан


Портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи Григорис Делавекурас денеска во Атина изјави дека не смее да се дозволи Европа да го заборави Западен Балкан, истакнувајќи дека тоа е главна цел на неговата земја.

Тој нагласи дека средбата на шефовите на дипломатиите на земјите од Западен Балкан следниот месец во Солун претставува одраз на залагањата на Грција за прием на балканските држави во ЕУ и подготовка за самитот на Унијата со западнобалканските земји, кој ќе се одржи за време на грчкото претседавање со ЕУ во 2014 година.

Делавекурас оваа изјава ја даде по денешниот состанок на министерот за надворешни работи Ставрос Димас со грчкиот преговарач во спорот со името на Македонија Адамантиос Василакис, кој беше посветен на средбата со специјалниот пратеник на ОН Метју Нимиц закажана за в понеделник и вторник во Њујорк.
XS
SM
MD
LG