Достапни линкови

Комеморативни седници за Киро Глигоров во Штип


Киро Глигоров, прв претседател на независна Македонија.

Киро Глигоров, прв претседател на независна Македонија.

Општина Штип денеска одржа комеморативна седница за животот и делото на Киро Глигоров, првиот претседател на Република Македонија, кој е роден во тој град на 3 мај 1917 година.

Претседателот на Советот на Општина Штип, Сузана Николовска истакна дека замина уште еден великан на македонскиот народ.

Градоначалникот на Штип Зоран Алексов истакна дека Киро Глигоров е еден од најголемите политичари кои ги имал градот, но и македонската историја. Тој рече дека општината веќе размислува за споменик или биста за Киро Глигоров, која најверојатно ќе биде поставена во неговото родно маало „Стар Конак“.

Комеморативна седница одржа и Општинската организација на Сојузот на борци-Штип.
XS
SM
MD
LG