Достапни линкови

logo-print

Затвор за забрана за занимавање со политика за ќерката на Рафсанџани


Фаеза Хашеми Рафсанџани.

Фаеза Хашеми Рафсанџани.

Ќерката на влијателниот поранешен ирански претседател Акбар Хашеми Рафсанџани, Фаеза, е осудена на шест месеци затвор и доби 5 години забрането да се занимава со политички и културни активности поради „антидржавна пропаганда“ за време на протестите против резултатите од претседателските избори во 2009 година, на кои претседателот Махмуд Ахмадинеџад беше реизбран на функцијата. Опозицијата тврдеше дека изборите биле лажирани во корист на Ахмадинеџад. Фаеза Хашеми Рафсанџани има 20 дена да се жали.
XS
SM
MD
LG