Достапни линкови

logo-print

Церемонија во Ирак по повод повлекувањето на американските сили


Американскиот секретар за одбрана Леон Панета денеска пристигна во Багдад на церемонијата на формалното завршување на американското воено присуство во Ирак. Панета оцени дека е завршена огромна работа во Ирак, кој сега е суверена и независна држава.

Американските сили, на денешната церемонија во Багдад, ќе го спуштат американското знаме како симболичен потег за повлекување од таа земја по 9 години од инвазијата со која беше соборен Садам Хусеин. Вчера, американскиот претседател Барак Обама им посака добредојде на првата група американски војници кои се вратија од Ирак. Сите американски војници, според договорот, до крајот на месецов ќе се повлечат од Ирак.
XS
SM
MD
LG