Достапни линкови

logo-print

Нови обвиненија против Иво Санадер


Обвинителството во петокот покрена нови обвиненија против поранешниот премиер на Хрватска

Обвинителството во петокот покрена нови обвиненија против поранешниот премиер на Хрватска

Нови обвиненија за корупција се покренати против екс-премиерот на Хрватска Иво Санадер и неговата конзервативна партија. Хрватската Демократска унија, која ги загуби изборите минатиот викенд, е обвинета за проневера на народни пари. Обвинителите велат дека неколкумина членови на партијата направиле заговор за проневера на 5.5 милиони американски долари, од кои 3 милиони наводно биле наменети за Санадер. Поранешниот премиер веќе се соочува со обвиненија за примање мито од австриски и унгарски компании. Тој ги одбива обвиненијата.
XS
SM
MD
LG