Достапни линкови

logo-print

Иран со протест до САД за безпилотното летало


Иран денеска упати протест до Соединетите Држави за нарушување на неговиот воздушен простор од американско безпилотно летало. Иранскиот амбасадор во Обединетите Нации, Мухамед Казаи испратил писмо до Советот за Безбедност и до Генералното Собрание со кое бара да бидат осудени ваквите акти и да бидат спречени во иднина. Според НАТО, безпилотното летало веројатно по грешка залутало по мисијата над западен Авганистан. Иран тврди дека станува збор за шпионска мисија и оти паднало 200 километри од границата со Авганистан.
XS
SM
MD
LG