Достапни линкови

logo-print

Над 40 загинати во бомбашки напад во Кабул


Кабул 06.12.11

Кабул 06.12.11

Над 40 луѓе загинале, а околу 100 биле повредени во денешниот самоубиствен бомбашки напад врз еден шиитски верски објект во главниот град на Авганистан, Кабул. Според полицијата, до експлозијата дошло кога во објектот биле собрани стотици шиити на прослава на верски празник. Во меѓувреме, бомба експлодирала и во една џамија во градот Мазар и Шариф, при што загинале најмалку 4 лица. Засега никој не ја превзел одговорноста за нападите.
XS
SM
MD
LG