Достапни линкови

logo-print

На изборите во Русија не се очекува изненадување


Белата Куќа изрази загриженост поради одлуката на судот во Москва против независната мониторинг Агенцијата Голос финанисрана од Запад која е осудена за кршење на протоколот во брз судски процес.
Во Русија имено утре ќе бидат одржани парламентарни избор за долниот дом – Думата. Се очекува победа на владеачката Единствена Русија на Владимир Путин, чија позиција сепак, според анкетите, би требало да ослаби.
Изборите ќе ги следат 650 меѓународни посматрачи од кои највеќе се од Заедницата на независни држави и од ОБСЕ.
Агенцијата Голос пријави 5 илјади партиски прекршоци во кампањата.
XS
SM
MD
LG