Достапни линкови

Кими Раиконен следните две сезони во „Лотус“


Шампионот Себастијан Фетел добива нова конкуренција во повратникот Кими Раиконен.

Шампионот Себастијан Фетел добива нова конкуренција во повратникот Кими Раиконен.

Шампионот на Форула 1 од 2007 година, Финецот Кими Раиконен во следните две сезони на Шампионатот на Ф1 ќе настапува во тимот на „Лотус“. Раиконен, кој пред две години ја напушти Ф1 и оттогаш се натпреваруваше во Светскиот рели шампионат и во НАСКАР серијата, изјави дека му недостасувало натпреварувањето во Формула 1 и дека со нетрпение ја очекува следната сезона.

Првиот човек на „Лотус“ Џерард Лопез изјави дека одлуката на Раиконен да се врати во Формула 1 е „само првиот во низата чекори кој ќе придонесе да станеме многу сериозни учесници во првенството“.

Оваа сезона за тимот на „Лотус“ настапуваа Бразилецот Бруно Сена и Русинот Виталиј Петров. Во генералниот пласман тимот беше петти со освоени 73 поени.
XS
SM
MD
LG