Достапни линкови

logo-print

ЕУ загрижена за големиот број затворени новинари во Турција


Јиржи Бузек

Јиржи Бузек

Претседателот на Европскиот Парламент Јиржи Бузек ги критикуваше турските власти за големиот број затворени новинари и слободата на печатот. Бузек ова го изјави по дво дневната посета на Анкара.
Тоа и рестрикциите на интернет ја подигнуваат загриженоста во Европа, изјави Бузек.
Се смета дека воТурските затвори се наоѓаат околу 60 тина новинари кои се главнио критичари на власта.
XS
SM
MD
LG