Достапни линкови

logo-print

Длабока загриженост од иранската нуклеарна програма


Бордот на гувернери на Меѓународната Агенција за Атомска Енергија денеска во Виена ја изгласа резолуцијата во која се искажува длабока загриженост од иранската нуклеарна програма и се повикуваат иранските власти на целосно и неодложно исполнување на обврските, содржани во претходните резолуции на Советот за Безбедност на ОН. До резолуцијата доаѓа откако Агенцијата објави извештај во кој беше наведено дека Иран работи на производство на нуклеарна бомба.

Во меѓувреме, иранската новинска агенција соопшти дека иранските оружени сили планираат да одржат 4-дневна воена вежба за воздушна одбрана за да се подготват на потенцијалните закани за нивните нуклеарни капацитети.
XS
SM
MD
LG