Достапни линкови

logo-print

Екстрадиција на Един Џеко во БиХ за воени злосторства


Натурализираниот американец Един Џеко ќе биде испорачан во БиХ каде што ќе му се суди за воени злосторства врз цивили и заробеници. Суд во Сиетл синоќа одобри екстрадиција на 39 годишниот Џеко, а обвинетиот се согласи со таа одлука. Тој бил поранешен припадник на специјалната единица Зулфиќар на армијата на БиХ и е обвинет е за убиство на најмалку 12 хрватски цивили и воени заробеници и ранување четворица цивили од кои две бебиња во 1993 година во селото Трусина во општината Коњиќ. Во Орегон е во тек и процес за екстрадиција на Расема Хандановиќ, наречена Зоља, која е уапсена заедно со Џеко врз основа на потерница од БиХ. Таа е обвинета за убиство на една жена и брачен пар како и за учество во убиства на невооружени хрватски војници и цивили.
XS
SM
MD
LG