Достапни линкови

logo-print

Грција ќе распише референдум за планот за спас од задолженост


Јоргос Папандреу

Јоргос Папандреу

Грчкиот преиер Јоргос Папандреу најави распишување на референдум за договорот за спас на земјата од задолженост, кој беше постигнат минатата недела. Лидерите од Еврозоната се согласија да обезбедат втор заем за Грција во износ од 130 милијарди евра, како и отпишување на 50 проценти од постоечкиот долг. Папандреу изјави дека му е потребна поширока политичка подршка за реформите кои ги бараат меѓународните лидери.
XS
SM
MD
LG