Достапни линкови

logo-print

Исламистичка џихад унија стои зад нападот врз Киргистан


Киргистанскиот Комитет за национална безбедност соопшти денеска дека членовите на Исламистичката џихадистичка унија се виновни за насилството во градот Ош на 8 октомври. Во соопштението е наведено дека се приведени 20 –тина осомничени меѓу кои Киргистанци, Узбекистанци, и Таџикистанци. Безбедносните сили по нападот заплениле рачно оружје, гранати и екстрeмистичка литература.
XS
SM
MD
LG