Достапни линкови

logo-print

Запалена џамија во едно село во Израел


Една џамија во арапско село во северен Израел била запалена во текот на изминатата ноќ, веројатно од еврејски екстремисти. Разгневените арапи, жители на селото, денеска го блокирале главниот пат со запалени гуми и ги нападнале со камења полицајците, кои пак со солзавец се обиделе да ги растераат. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска го осуди овој инцидент, оценувајки дека таквите испади се неприфатливи во Израел.
XS
SM
MD
LG