Достапни линкови

logo-print

Кудрин му ја исполни желбата на Медведев си поднесе оставка


Рускиот министер за финасии Алексеј Кудрин денеска си поднесе оставка. Овој потег следуваше откако рускиот претседател Дмитри Медведев побара до крајот на денот Кудрин да се изјасни дали ќе поднесе оставка откако јавно ја критикуваше економската политика на Кремљ. Кудрин кој веќе 11 години е на таа функција, во Вашинтон изјави дека нема да биде министер во новата влада доколку ја предводи Медведев.
XS
SM
MD
LG