Достапни линкови

logo-print

Убиен шефот на Мировниот совет на Авганистан


Буханудин Рабани

Буханудин Рабани

Авганистанскaта полиција соопшти дека шефот на авганистанскиот врховен мировен совет поранешниот претседател Буханудин Рабани денеска е убиен при напад во неговиот дом во Кабул. Мировниот Совет ги води преговорите на владата со Талибанците. Шефот на полицијата соопшти дека најверојатно станува збор за самоубистевн напад. ББС јавува дека Рабани имал средба со двајца претставници на талибанските милитанти за време на нападот.
XS
SM
MD
LG