Достапни линкови

logo-print

Шефот на Арапската лига во Сирија


Генералниот секретар на Арапската лига Набил ел Араби

Генералниот секретар на Арапската лига Набил ел Араби

Генералниот секретар на Арапската лига Набил ел Араби се очекува денеска да престојува во Дамаск во обид да изврши притисок врз режимот на сиријскиот претседател Башар ал Асад да ја запре употребата на сила врз демонстрантите. Оваа посета беше планирана за средата, но по барање на Сирија таа беше одложена за денеска. Сиријскиот режим се соочува со зголемен меѓународен притисок. Обединетите нации соопштија дека од почетокот на протестите во март годинава досега биле убиени најмалку 2 илјади и 200 луѓе.
XS
SM
MD
LG