Достапни линкови

logo-print

Македонија прославува 20 години независност


Подготовки за прославата на 20-годишнината од референдумот за независност на Македонија.

Подготовки за прославата на 20-годишнината од референдумот за независност на Македонија.

Време е да се обединиме околу единствената заедничка партија - Македонија. Ова синоќа го изјави претседателот Ѓорѓе Иванов во своето обраќање на свечената академија во МОБ по повод 20 годишнината од независноста. Тој повика на меѓусебно почитување и да престанат делбите на стари и млади, на леви и десни, на предавници и патриоти. Иванов додаде дека земјата треба да ги оствари стратешките цели влез во ЕУ и НАТО и дека формалното приклучување на Македонија кон европското и евроатланското семејство ќе биде почеток на крајот на сите обиди за негирање на макеодонското постоење.
Централната прослава на независноста започнува денеска во 18 часот пред Собранието на Македонија.
XS
SM
MD
LG