Достапни линкови

logo-print

Франција побара поддршка од Русија за санкциите против Сирија


Францускиот министер за надворешни работи Ален Жупе денеска го обвини сирискиот претседател Башар Ал Асад за направени злосторства против човештвото. Тој по средбата со неговиот руски колега Сергеј Лавров во Москва изјави дека се надева оти Русија наскоро ќе се приклучи кон санкциите против Сирија. За време на разговорите Лавров не дал никакви индикации дека Москва ќе со смени ставот по тоа прашање. Минатиот месец Британија, Франција, Германиј и САД направија предлог резолуција за санкции против Асад и неговите соработници, но тоа наиде на отпор од Русија и Кина.
Во меѓувреме, активисти за човекови права тврдат дека сириските безбедносни сили денеска убиле уште 12 демонстранти во градот Хомс.
XS
SM
MD
LG