Достапни линкови

logo-print

Тибетски монах осуден во Кина на 11 години затвор


Кинески суд осуди тибетски монах на 11 години затвор бидејќи прикривал друг монах кој се се самозапали. Обвинетиот монах Дрондру е осуден убиство . Ученикот на Дрондлу , 16 годишно момче се самозапали во март годинава во знак на протест, како што велат тибетските групи, поради кинеската контрола врз будизмот. Смртта на момчето предизвика масовни протести во Аба , дел од кинеска провинција каде што мнозинтвото од населебнието е тибетско.
XS
SM
MD
LG