Достапни линкови

logo-print

Најмалку 50 луѓе загинаа во напад на џамија во Пакистан


Пакистанските власти соопштија дека при вчерашниот бомбашки напад на џамија во северозападен Пакистан загинаа најмалку 50 луѓе. Локалните власти соопштија дека досега се завдени 120 ранети луѓе од кои половина се задржани во болница. Бомбаш -самоубиец ја активирал бомбата пред 500-тини луѓе во џамијата за време на петочните молитви. Одговорноста за нападот ја презеде талибанска група.
XS
SM
MD
LG