Достапни линкови

logo-print

ЕУ го подржа договорот за смирување на тензиите во Косово


северот на Косово

северот на Косово

Политичко-безбедносниот комитет на ЕУ денеска даде поддршка за преодниот договор за смирување на тензиите на Косово и нагласи дека брзото продолжување на дијалогот Белград-Приштина е потребен бидејќи само така може да бидат решени практични прашања. Комитетот зазеде став дека прво мора да се обезбеди смирување на ситуацијата на Косово што значи дека српските барикади мора да бидат отстранети, но и на царинските премини да биде повторно воспоставен нормален промет.
XS
SM
MD
LG