Достапни линкови

logo-print

Лидерите на еврозоната на средба за Грција


Лидерите на еврозоната ќе се сретнат денеска да разговараат за новата финансиска помош за Грција. Шефот на ЕК, Жозе Мануле Баросо во Брисел изјави дека ЕУ мора да пронајде решение за должничката криза на Грција или глобалната економија ќе ја плати цената.
Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози се сретнаа вчера во Берлин да разговараат за пакетот помош од 115 милијарди евра за Грција.
XS
SM
MD
LG