Достапни линкови

logo-print

ОН прогласија состојба на глад во јужна СомалијаОбединетите Нации прогласија состојба на глад во два региона во јужна Сомалија, кои се под контрола на бунтовниците. Таму владее суша со години, а постојано има и конфликти. Според Обединетите Нации, моментално над 3 ипол милиони луѓе во јужна Сомалија се во тешка криза, а поради конфликтот, хуманитарните организации не можат да дејствуваат.
XS
SM
MD
LG