Достапни линкови

logo-print

Во БиХ продолжува Маршот на мирот во спомен на Сребреница


Учесници на маршот

Учесници на маршот

Денеска продолжува Маршот на Мирот на кој вчера тргнаа неколку илјади лица тргнаа пеш на 110-километарски пат по кој муслиманите бегаа од босанските Срби во Сребреница пред 16 години.
Околу 6.500 луѓе тргнаа од селото Незук во кое преживеаните најдоа прибежиште изминувајќи го патот назад кон Сребреница каде ќе пристигнат в недела навечер.
В понеделник во Сребреница ќе се одржи церемонија со која ќе се одбележи годишнина од најтешкиот масакр во Европа по Втората светска војна.
XS
SM
MD
LG