Достапни линкови

logo-print

Обама го одликуваше Гејтс со орден на слободата


Американскиот претседател Барак Обама го одликува секретарот за одбрана Роберт Гејтс со претседателски орден на слободата, на прошталната церемонија за заминување на Гејтс. Обама изјави дека Гејтс е еден од најдобрите секретари за одбрана што САД ги имале. Во својата 40 годишна кариера Гејтс им служел на 8 претседатели. Обама му заблагорадил за неговата улога во војната во Ирак и за улогата во Авганистан. На местото на Гејтс доаѓа Леон Панета, шефот на разузнавачката агенција.
XS
SM
MD
LG