Достапни линкови

logo-print

Во Будва на состанок на членките на Процесот за соработка на ЈИЕ


Еден од министерските состаноци на Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Еден од министерските состаноци на Процесот за соработка во Југоисточна Европа

На денешниот состанок во Будва на министрите за надворешни работи на земјите членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа, се очекува да учествува и генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен. На состанокот ќе бидат разменети мислења за натамошно промовирање на европските перспективи на регионот, со посебен фокус врз регионалната соработка. Предвидено е на маргините на состанокот шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски да има средби со повеќе свои колеги од регионот. Во рамките на црногорското претседавање со Процесот за соработка на Југоисточна Европа ќе се одржи и Самит на претседатели на држави и влади од регионот на кој ќе присуствува и претседателот на Македонија Ѓорге Иванов
XS
SM
MD
LG