Достапни линкови

logo-print

Обама бара напредок во преговорите за Нагорно Карабах


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Белата куќа соопшти дека американскиот претседател Барак Обама им телефонирал на претседателите на Ерменија и Азербеџан за да го поттикне напредок во разговорите за крај на конфликтот околу Нагорно Карабах. Телефонските разговори се по повод денешниот самит меѓу ерменскиот претседател Серж Саркисиан и неговиот азербеџански колега Илхам Алијев. Самитот ќе се одржи во Казан, Русија и домаќин ќе биде претседателот на земјата Дмитри Медведев.
XS
SM
MD
LG