Достапни линкови

logo-print

ЕУ загрижена за политичките случувања во Албанија


Избори во Тирана

Избори во Тирана

Министрите за надворешни работи на ЕУ изразија загриженост поради влошувањето на политичката ситуација во Албанија по несогласувањето на водечките политички партии околу резултатите од локалните избори кои се одржаа на 8 мај. Министерите на ЕУ ги повикаа владеачката партија и опозицијата да воспостават контакт и да го надминат политичкиот ќор-сокак кој трае веќе подолго време. Локалните избори во Албанија се одржаа пред 45 дена и се уште не е јасно кој е избран за градоначалник на Тирана, бидејќи некои гласови се пребројуваат по третпат
XS
SM
MD
LG