Достапни линкови

logo-print

ЕУ го поддржува вториот мандат на Бан Ки Мун


Бан Ки Мун

Бан Ки Мун

Европската унија му ја даде својата поддршка на генералниот секретар на ОН да се кандидира за втор петгодишен мандат. Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон изјави дека одлуката на Бан Ки Мун да побара и втор мандат е многу добра вест и за Обединетите нации и за меѓународната заедница за која тој работел неуморно. САД, Велика Британија, Кина и Франција исто така соопштија дека го подржуваат. Русија е единствената постојана членка на Советот за безбедност на ОН, која се уште не се изјаснила за кандидатурата на Бан Ки Мун.
XS
SM
MD
LG