Достапни линкови

logo-print

Отфрлена жалбата на Санадер за мерката притвор


Иво Санадер

Иво Санадер

Врховниот земски суд во Линц, Австрија, ја отфрли жалбата на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер на мерката притвор. Адвокатот на Санадер во Австрија Вернер Зупан изјави дека сега размислува за жалба до австрискиот Врховен суд, во која би се повикал на основните човекови права на неговиот штитеник. Според оваа одлука, Санадер ќе ја чека во притвор расправата на Советот на Врховниот земски суд во Линц на 21 овој месец за негово израчување на Хрватска, која го товари за злоупотреба на позицијата на овластувањата во повеќе случаи.
XS
SM
MD
LG