Достапни линкови

logo-print

Папата повика во одбрана на традиционалното семејство


Папата Бенедикт Шеснаесетти орджа миса во Загреб

Папата Бенедикт Шеснаесетти орджа миса во Загреб

Папата Бенедикт Шеснаесетти денеска отслужи миса пред десетици илјади луѓе во главниот град на Хрватска, Загреб. За време на својата проповед, тој ги повика католиците да бидат храбри во одбрана на традиционалното семејство. Папата го посети и гробот на кардиналот Алојзе Степинац, кој претходниот папа Јован Павле го беатифицираше во 1998 година. Овој потег е оспоруван од србите и евреите кои сметаат дека Степинац за време на Втората светска војна ги поддржувал нацистите. Вечерва папата ја завршува посетата на Хрватска.
XS
SM
MD
LG