Достапни линкови

logo-print

Русија ја критикуваше мисија на НАТО во Либија


Заменик премиерот на Русија Сергеј Иванов

Заменик премиерот на Русија Сергеј Иванов

Заменик премиерот на Русија Сергеј Иванов денеска го критикуваше проширувањето на воената интервенција во Либија, од страна на НАТО. НАТО вчера соопшти дека во мисијата ќе вклучи и борбени хеликоптери . Според очевидците и денеска воени авиони на НАТО вршат воздушни напади врз Триполи.
Русија се воздржаа од гласањето на резолуцијата на ОН за овластување на мисијата во Либија, која има за цел да ги заштити цивилите.
XS
SM
MD
LG