Достапни линкови

logo-print

Протест на Брисел за руската забрана на увоз на зеленчук


Европската комисија побара објаснување од Русија на одлуката да го забрани увозот на свеж зеленчук од сите земји на Европската унија поради страхувањето од смртоносната бактерија. Од агенцијата за заштита на потрошувачите е соопштено дека веќе увезениот зеленук ќе биде забранет за продавање. Во меѓувреме, во Европа траат обидите за детерминирање на изворот на бактеријата поради која досега загинале 16 луѓе, главно во Германија.
XS
SM
MD
LG