Достапни линкови

logo-print

НАТО бомбардира цели до резиденцијата на Гадафи


НАТО денеска напаѓа цели во Триполи каде се наоѓа резиденцијата на либискиот водач Моамер ел Гадафи. Портпаролот на мисијата на НАТО, соопштил дека три бомби ја погодиле целта рано утринава. Извештаите од Триполи велат дека била погодена касарна недaлеку од резиденцијата на Гадафи. Вчера на Самитот на земјите од Г8 Русија им се приклучи на западните земји, во повикот до либискиот лидер да се повлече и се понуди да посредува во тој процес. Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави дека Гадафи веќе нема право да ја води неговата земја.
XS
SM
MD
LG