Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе отвори канцеларија во Бенгази за помош на либијските бунтовници


Европската Унија соопшти дека планира да отвори канцеларија во либискиот град Бенгази за да им помогне на бунтовничките власти. Ова денеска во Европскиот Парламент го соопшти шефицата за надворешна политика на Унијата, Кетрин Ештон. Во меѓувреме, во близина на Либија одекнувале екплозии, а претставници на режимот на Гадафи соопштија дека од бомбардирањата на НАТО во изминатата ноќ биле повредени 4 деца. Во пристанишниот град Мисрата, бунтовниците тврдат дека ги принудиле на повлекување владините сили, а ја превзеле контролата и врз градот Зарек, западно од Мисрата.
XS
SM
MD
LG