Достапни линкови

logo-print

Напори за враќање на струјата во нуклеарката Фукушима


Јапонски инжењери ја продолжуваат работата за приклучување на нуклеарната централа Фукушима на електрична енергија. Се очекува тоа да овозможи и повторно работа на пумпите за вода кои се неопходни за разладување на прачките со нуклеарно гориво и спречување на ширење на радиоактивноста. Јапонските власти вчера го покачија нивото на опасност од нуклеарни кризи од четврто на петто ниво од можните седум колку што има на меѓународната скала. Највиското ниво досега било прогласено за време на катастрофата во Чернобил.
XS
SM
MD
LG