Достапни линкови

logo-print

Хакерски напад на сајтот на хрватската Влада


Од протестите

Од протестите

Сајтот на хрватската Влада на Интернет синоќа беше нападнат од хакери, но проблемот брзо беше отстранет, пишува хрватскиот весник „Нови лист“, повикувајќи се на извори од владата. Хакерскиот напад временски се совпадна со антивладините протести во многу градови, организирани преку „Фејсбук“, и се претпоставува дека тоа е едноставно една поразлична форма на изразување на незадоволството кон владата.
„Нови лист“ пишува дека нападот очигледно не е дело на најпознатата хакерска група „Анонимус“, а информациите на сајтот не биле доведени во опасност.
XS
SM
MD
LG