Достапни линкови

logo-print

Македонија готова да го дели товарот согласно приоритетите на НАТО


Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен денеска од министрите за одбрана на земјите-членки и државите кои не членуваат во НАТО, а придонесуват во мисијата ИСАФ, дополнителен придонес со сили од обучувачи и ментори, побара да се разгледа и можноста за дополнителни донации на фондовите за поддршка на мисијата и на авганистанските безбедносни сили.
Министерот за одбрана Зоран Коњановски на состанокот во Брисел изјави дека Република Македонија останува целосно посветена на споделување на товарот со Алијансата согласно нејзините приоритети, потврдувајќи ја на најдобар можен начин стратегиската определба да стане заслужен кредибилен и рамноправен дел од НАТО и ЕУ.
XS
SM
MD
LG