Достапни линкови

logo-print

Далај Лама се повлекува како политички лидер


Далај Лама

Далај Лама

Далај Лама сооопшти дека се повлекува како политички лидер на тибетанската влада во егзил. 75 годишниот будистички свештеник изјави дека останува духовен лидер но дека е време да се избере нов политички лидер на владата.
Далај Лама е во егзил во егзил во северна Индија по неуспешното востание против Кина во 1959. Тој сега вели дека подржува автономија на Тибет во рамките на Кина.
XS
SM
MD
LG