Достапни линкови

logo-print

Иран не соработува со ООН за нуклеарната програма


Јукија Амано

Јукија Амано

Првиот човек на Агенцијата на Обединетите нации за нуклеарна енергија вели дека тој не може да гарантира дека Иран не произвоедува нуклеарно оружје. Јукија Амано дополни дека официјален Техеран одбива да соработува со организацијата за проверка на иранската нуклеарна програма. Обединетите нации одредија четири пакет санкции за Иран поради збогатување ураниум. Од официјален Техеран, пак, велат дека создаваат гориво за мрежа нуклеарни реактори.
XS
SM
MD
LG