Достапни линкови

logo-print

Жителите на Естонија гласаат на избори


Жителите на Естонија имаат можност до 18 часот денеска да гласаат на првите парламентарни избори од влезот на земјата во еврозоната. За сега нема извештаи за изборни нерегуларности. Десничарската коалиција на чело со премиерот Андрус Ансип и понатаму е фаворит за победник. Актуелната власт воведе строг финансиски режим во земјтата, со што Естонија стана 17-та земја која го воведе еврото во Јануари. Најголемата опозициска партија се соочува со обвиненија за барање пари од Русија.
XS
SM
MD
LG