Достапни линкови

logo-print

Одложено судењето на Американецот кој застрела двајца Пакистанци


Пакистанскиот суд денеска повторно го одложи судењето на Американецот Рејмонд Дејвис, обвинет за убиство на двајца Пакистанци. Овој случај ги заостри односите меѓу Соединетите Држави и Пакистан, бидејки Вашингтон тврди дека Дејвис има дипломатски имунитет и треба да биде ослободен, а пакистанските власти ќе му судат за двојно убиство и се соочува со смртна казна. Дејвис изјави дека на 27-ми јануари, во Лохоре застрелал две лица во самоодбрана.
XS
SM
MD
LG