Достапни линкови

logo-print

Годишнина од смртта на претседателот Борис Трајковски


Поранешниот претседател на Македонија Борис Трајковски

Поранешниот претседател на Македонија Борис Трајковски

Денеска се навршуваат седум години од трагичната смрт на претседателот на Македонија Борис Трајковски. Тој и шест члена делегација, како и двајца пилоти загинаа при урнување на авионот од типот Кингер на 15 километри јужно од Мостар. На одбележувањето каде што се случи авионската несреќа денеска ќе присуствува и претседателот Ѓорге Иванов. Делегација на Собранието на Македонија денеска ќе положи цвеќиња на гробот на Борис Трајковски на гробиштата Бутел. Борис Трајковски беше инаугуриран за претседател на Македонија на 15 декември 1999 година.
XS
SM
MD
LG