Достапни линкови

logo-print

Демонстрантите во Каиро го блокирале влезот на Парламентот


Собирот на демонстрантите пред зградата на Парламентот во Каиро

Собирот на демонстрантите пред зградата на Парламентот во Каиро

Анти-владините протести во Египет продолжуваат и денеска на плоштадот Тахрир во Каиро и притоа тие го блокирале и влезот на Парламентот. Според агенциите воените сили со вооружени возила ја заштитувале зградата, но протестите биле мирни. Мнозинството во египетскиот Парламент го има Националната Демократска партија на Претседателот Хосни Мубарак.
Стотици илјади демонстранти протестираат повеќе од две недели за оставка на Мубарак од функцијата.
XS
SM
MD
LG