Достапни линкови

Македонија во 2008 го прифатила предлогот на Нимиц за името


Потпаролот на владата Мартин Мартиновски

Потпаролот на владата Мартин Мартиновски

Владиниот потпарол Мартин Мартиновски во врска со документот објавен на Викиликс изјави дека е познато во јавноста оти македонската страна пред НАТО самитот во Букурешт го прифатила предлогот на медијаторот Метју Нимиц и доколку тој бил прифатен од грчката страна би бил ставен на референдум за да се изјаснат граѓаните. Според Мартиновски тој принцип останува и во иднина, односно доколку државата прифати некој предлог за решавање на спорот со името, последниот збор ќе го имаат граѓаните.
Во документот во кој е пренесен ставот на Велика Британија е наведено дека Македонија во 2008 година прифатила компромисно име што би било предложено од посредникот на ОН Метју Нимиц и дека максимален притисок мора да биде извршен врз грчката страна.
XS
SM
MD
LG