Достапни линкови

logo-print

Русија против нови санкции за Иран


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска на конференцијата за безбедност во Минхен дека е против спроведувањето на нови санкции за Иран, поради спорната нуклеарна програма на земјата. Меѓународната заедница спроведе санкции за Иран поради одбивањето да прекине со збогатување на ураниум и неприфаќањето на предлозите на ОН. Според Лавров секој нов предлог бил со цел да се задуши иранската економија.
XS
SM
MD
LG