Достапни линкови

logo-print

СЕ ја потикнува Турција да работи на верските слободи


Истанбул

Истанбул

Високиот комесар на Советот на Европа за човекови права Томас Хамарберг ги поздрави позитивните чекори на турските власти да им дозволат на верските малцинства слободно да ја парактикуваат нивната религија. Според Хамбер постојат уште нерешени прашања во таа област. Тој апелираше властите од земјата да го отворат грчкото православно училиште на островот Халка и да ги укинат рестрикциите за образование на свештениците.
XS
SM
MD
LG